Tünel fırınlar, bileşenleri ya da parçaları tek bir oranda geçerken ısıtmak için tasarlanmış bir endüstriyel fırın türüdür. Tünel fırınlar pek çok birbirinden farklı sektörde kullanılmaktadır. Tasarımsal olarak baktığımızda doğrusal bir tasarımı vardır, tünele benzer ve adını da bu görünümden alır. Tünel, genellikle ortam sıcaklığından belirli bir iş parçasını işlemek için gereken maksimum ısı miktarına kadar değişen birkaç farklı bölgeye ayrılmaktadır. Bir bileşen ya da parça işlem boyunca hareket ederken, sırayla her sıcaklık bölgesine tabi tutulur.
Tünel fırınların üretim kapasitesi oldukça büyüktür. Bu nedenle genellikle büyük üretim merkezlerinde kullanılır. Gerekli ısıtma işlemini sağlamak için elektrikli ısıtma elemanları ve gazla çalışan üniteleri mevcuttur. Isıtma ve soğutma işlemi gerçekleştiren yapısıyla çevre dostu bir endüstriyel fırındır.

Tünel fırınlar basic formda ya da daha komplex yapıda tasarlanabilir. Bu tasarımı tamamen üretim alanına ve üretilen ürünlere göre değişmektedir. İstenilen en, oy ve ölçülerde üretilen modüler yapılı fırınlardır. Tünel Fırın yüksek verimlilik ve düşük yatırım maliyeti ile optimum çözümler sunar.

Tünel Fırınlarda ısıtma sistemi olarak kullanılan orta dalga infrared ışın, su ve solvent bazlı boya uygulamalarında kurutma, polimerizasyon, kürleme hız ve kalitelerini yüksek oranda artırır. Özellikle tekstil sektöründe kullanılan boyanın fikse olma hızını artırırken oluşan bağ yapısının daha güçlü ve homojen olmasını sağlayarak aşınma derecesi, yıkama testi gibi fiksaj kalitesini optimize etmekte, boyanın daha parlak bir görüntüye sahip olmasını sağlamakta ve açık renkli kumaşların sararma riskini azaltmaktadır.

Pazlanmaz çelik iç aksamlar ya da elektrostatik toz boyalı gövdeye sahip olan tünel fırınlar proses ihtiacınıza yönelik olarak seçilebilir konveyör tipi ve dahili hava sirkülasyonu ile birlikte üretim hacminizi arttırır.

Püf noktalara dikkat ederek ihtiyacınıza yönelik olarak tünel fırınınıza özel tasarlanmış premix brülöre Combhex ile kavuşabilirsiniz. Tasarımdan kuruluma kadar olan sürecimizi talep ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak şekillendirmekteyiz. Üretimden sonra test edilmiş brülörlerimizi kurulumdan sonra yerinde de test etmekteyiz. Üstelik servis ağımız tüm Türkiye’ye uzanıyor.

Öyleyse şimdi üretim sürecinizi Combhex ile iyileştirmeye ne dersiniz?