TEFLON KAPLAMA NEDİR? ARTILARI, EKSİLERİ VE ENDÜSTRİYEL UYGULAMALAR İÇİN BİR KLAVUZ


Teflon kaplamanın 1938 yılında Dr. Roy J. Plunkett tarafından tamamen tesadüfen keşfedildiğini biliyor muydunuz? O zamandan beri Teflon kaplama, tencere endüstrisi de dahil olmak üzere pek çok uygulamada ve endüstride kullanılmaktadır.

Hemen hemen tüm evlerin mutfaklarında en az bir Teflon tava bulunur çünkü bu tavalar aşınmaya ve yıpranmaya karşı son derece dayanıklıdır. Ama Teflon kaplama nedir? Başlıca avantajları nelerdir ve onu bu kadar popüler yapan nedir?

 

TEFLON KAPLAMA NEDİR?

 

Teflon aslında bu ürünü ticarileştiren markadır, ancak kaplamanın kendisine Politetrafloroetilen veya PTFE denir. Bir astar ve bir son kattan oluşan tek katlı PTFE ve iki katlı PTFE gibi başlıca iki tip PTFE kaplama vardır. Etkileyici avantajlar listesi nedeniyle çeşitli uygulamalarda kullanılırlar.

 

Bu tür malzeme yanlışlıkla Dr. Plunkett tarafından keşfedilmiştir. Laboratuvarında bir madde “polimerize edildiğinde” farklı bir kaplama türüyle çalışıyordu. Dr. Plunkett bir dizi test yaptı ve Politetrafloroetilenin yüksek bir erime noktasına sahip olduğunu, yüksek sıcaklıklara son derece dayanıklı olduğunu ve yapışmaz özelliklere sahip olduğunu keşfetti. Daha sonra, Teflon, çok fazla aşınma ve yıpranma alabilen ve etkileyici kimyasal özelliklere sahip “mucizevi” bir kaplama olarak tanıtıldı ve satıldı.

 

Teflon Kaplamanın Avantajları Nelerdir?

 

Teflon kaplamaların aşağıdakiler gibi sayısız avantajı vardır:

 

1. Aşırı Sıcaklıklara Direnç

Bu tür malzeme popülerdir çünkü aşırı sıcaklıklardan zarar görmez. Örneğin, Teflon - 250 derece Fahrenhayt ile 500 derece Fahrenhayt arasında değişen sıcaklıklara dayanabilir. Bu nedenle yemeklerinizi Teflon kaplı tavada pişirme kaplarınıza zarar vermeden veya yiyecekleri kirletmeden kolayca pişirebilirsiniz.

 

Pişirme endüstrisi, silikon pişirme araçlarından Teflon kaplı pişirme kaplarına geçiş yaptı çünkü çok daha uygun maliyetli. Teflon bazlı pişirme aletleri daha uzun süre dayanır ve daha az temizlik süresi gerektirir, bu nedenle fırınlar daha fazla ürün üretebilir.

 

2. Yapışmaz Özellikler

Kaplamanın içinde yer alan güçlü karbon-flor bağı sayesinde teflon kaplama yapışmaz özellik sergiler. Bu nedenle kolayca temizlenebilir ve yıllarca tekrar kullanılabilir.

 

3. Kimyasal Direnç

Aynı zamanda Teflon, çeşitli kimyasal ve maddelere tepki vermeme özelliğine de sahiptir. Oksijenin bu kaplamaya herhangi bir etkisi yoktur ve tehlikeli kimyasallar hasar veya aşınmaya neden olmaz. Bu nedenle teflon kaplamalar, çok fazla aşınma ve yıpranmaya maruz kalabileceğinden pek çok endüstriyel uygulamada kullanılmaktadır.

 

4. Büyük Elektrik Yalıtımı

Teflon, elektrik telleri ve kabloları için yalıtkan olarak da kullanılabilir. Bu malzeme karmaşık kimyasal yapısı sayesinde elektronların geçişine izin vermez ve oldukça güvenli ve esnek bir elektrik yalıtımı sağlar. Bunun da ötesinde, Teflon suyu da uzak tutar ve farklı türdeki elektrik bileşenlerini ve sistemlerini su geçirmez hale getirmek için kullanılabilir.

 

Teflon kaplama ve kurutma prosesiniz için size özel olarak tasarlanmış CombHEX Premix Brülörler ile üretiminizde verimliliği arttırabilirsiniz. Tasarımdan kuruluma kadar olan sürecimizi talep ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak şekillendirmekteyiz. Üretimden sonra test edilmiş brülörlerimizi kurulumdan sonra yerinde de test etmekteyiz. Üstelik servis ağımız tüm Türkiye’ye uzanıyor.

 

Öyleyse şimdi üretim sürecinizi CombHEX ile iyileştirmeye ne dersiniz?