NOx Emisyonları

Nitrojen oksitler yani NOx, nitrojen ve oksijen arasındaki kimyasal bileşikler olan ve hava kirliliğinin önemli bir bileşeni olan zehirli gaz molekülleri için ortak bir terimdir.

Nitrik oksit (NOx)

Nitrojen oksitler (NOx), nitrojen oksitler N2O, NO, N2O3, NO2 ve NO3 için ortak bir terimdir ve yakıtın ve organik malzemenin yüksek sıcaklıklarda yanması sırasında oluşan oksijen ve nitrojenin kimyasal bir bileşiğidir. NOx emisyonları, esas olarak petrol ve gazdan, karaya dayalı sanayiden, karayolu trafiğinden ve nakliyeden elde edilen enerji üretiminden kaynaklanmaktadır.

NOx Hakkında

Amonyum (NH4+), su buharı ve diğer bileşiklerle reaksiyona girerek nitrik asit (HNO3) oluşturur. Nitrik asit buharının solunması toksiktir ve bronşlarda nezleye, pnömoniye ve alveollerin aşınmasına yol açabilir.

Güneş ışığı varlığında uçucu organik bileşiklerle reaksiyona girerek hücre zarlarındaki doymamış yağlarla reaksiyona girerek bitki örtüsüne zarar veren yer seviyesinde ozon oluşturur ve oksidatif strese neden olan hidrojen peroksidi yükseltebilir.

5.6'dan daha düşük bir pH ile asit yağmuruna katkıda bulunur. Asit yağmuru, suda yaşayan organizmalar, orman ekosistemleri ve binalar için en büyük sonuçlara sahiptir. Su ve iyon dengesinin bozulması ve solunum yetmezliği nedeniyle balık ölümleri buna bir örnektir.

Büyük şehirleri kaplayan ve kötü hava kalitesi sağlayan sis veya sarı bulut oluşturur. NOx, astım ve solunum yolu enfeksiyonları dahil olmak üzere insan sağlığına ciddi zararlar verebilir.

Bugün dünya çapında önemli ölçüde ölüm, partikül madde, nitrojen dioksit ve ozon kirliliğinden kaynaklanmaktadır.

Düşük NOx Emisyonları

Çeşitli teknolojik çözümlerle birlikte NOx emisyonlarını düşük seviyede tutmak mümkündür. Nitrojenin iyonlaşmasını önlemek için sıcaklık azaltmak, ekstra yakıt, buhar ya da hava eklenmesi NOx oluşumuna engel olmaktadır. Stratejik bir şekilde yanma odasının tasarımı, kullanılan parçaların konumu, brülörlerin yerleşimi gibi birçok fazla unsur NOx emisyonlarını düşürmektedir.

Püf noktalara dikkat ederek ihtiyacınıza yönelik olarak size özel tasarlanmış, düşük NOx emisyon sağlayan premix brülörlerle, Combhex ile kavuşabilirsiniz. Tasarımdan kuruluma kadar olan sürecimizi talep ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak şekillendirmekteyiz. Üretimden sonra test edilmiş brülörlerimizi kurulumdan sonra yerinde de test etmekteyiz. Üstelik servis ağımız tüm Türkiye’ye uzanıyor.

Öyleyse şimdi üretim sürecinizi Combhex ile iyileştirmeye ne dersiniz?